1747/​1

Carl Balsgaard, tilskrevet (f. København 1812, d. sst. 1893)

Opstilling med blomster og frugter ved en kurv på en træstub. Sign. C. B. 76. Olie på lærred. 55×67.

Proveniens: Winkel & Magnussen auktion 377, 1953 nr. 78.

Flere reparationer/lapper på bagsiden. Talrige krakeleringer. Retoucheringer.

Ældre malerier og møbler, 20. november 2017

Vur­dering

15.000–20.000 DKK

Hammerslag