896/​190

Fransk bureau plat efter model af Charles Cressent (f. 1685-d. 1768) af rosentræ med beslag af forgyldt bronze, pladen indlagt med brunt gyldentrykt læder, beslag i form af kvindelige buster, satyr maskaroner og Bacchus. Paris, 19. årh.s slutning/20. årh.s begyndelse. H. 77,5. L. 166,5. D. 84.

Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: furniture@bruun-rasmussen.dk

Møbler og varia samt Avening Court, del II, 16. september 2020

Vur­dering

60.000–80.000 DKK

Hammerslag