2450/516
Jean René Gauguin (f. Paris 1881, d. København 1961)
Skulpturelt askebæger modelleret i form af grotesk figur. Dekoreret med blågrøn og mørkerød glasur. Sign. R. Gauguin, C89, selve stentøjsmassen indridset 100. Udført og stemplet hos Bing & Grøndahl, Kjøbenhavn Denmark. H. 11. L. 19.
Undersiden med to brændingsrevner - se venligst detaljefotos.
Vurdering
849670 |