870/​11

L. A. Ring (f. Ring 1854, d. Roskilde 1933)

“Landskab med et Mosehul i Forgrunden. I Baggrunden til v. Huse. Graavejr”. Sign. L. A. Ring 1907. Olie på lærred. 42×60.

H. Chr. Christensens fortegnelse over L. A. Rings malerier nr. 597.

Provenance: Grosserer Alb. Sahlin, Esløf (1910).

En tak til kunsthistorikeren Gitte Ditlevsen i forbindelse med katalogisering af nærværende maleri.

Malerier og tegninger, 28. februar 2017

Vur­dering

80.000–100.000 DKK

Hammerslag

60.000 DKK