1803/546
Børge Mogensen (f. Aalborg 1914, d. Gentofte 1972)
Øreklapstol med tilhørende skammel, sider, ryg og løse hynder betrukket med rødbrunt skind. Ben af mørkbejdset eg. Model 2204 og 2202. Formgivet 1963. Udført og mærket hos Fredericia Stolefabrik, 1985. (2)
Fremstår med alders- og brugsslitage. Overfladeridser og mærker. Forhøjede ben.
Moderne kunst og design, 16. januar 2018
Vurdering
Hammerslag