2019/4
H. A. Brendekilde (f. Brændekilde 1857, d. Jyllinge 1942)
Skolebørn på en vej en stille forårsdag. Sign. H. A. Brendekilde 94. Olie på lærred. 30×40.
Lærred bør strammes op. Mindre krakeleringer.
Ældre malerier, møbler og varia, 4. maj 2020
Vurdering
Hammerslag