1946/​256
Vase af sterlingsølv med silhuetter med Københavns bytårne. Udført og stemplet hos A. Michelsen. Vægt 352 g. H. 13,5 cm.

Be­skriv­el­se

Litteratur: Sabrina Vinther og Malene Dybbøl: “Hofjuveler A. Michelsen - Fra Stilkopi til Arkitektsølv”, ill. s. 47.

Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker.

Ældre malerier, møbler og varia, 11. november 2019

Sølv ▸ Ældre sølv

Vur­dering

3.000–5.000 kr.

Hammerslag

2.400 kr.

15 bud

2.400 kr.
2.300 kr.
2.200 kr.
2.100 kr.
2.000 kr.
1.950 kr.
1.900 kr.
1.850 kr.
1.800 kr.
1.750 kr.
1.700 kr.
1.650 kr.
1.600 kr.
1.550 kr.
1.500 kr.