1946/256
Vase af sterlingsølv med silhuetter med Københavns bytårne. Udført og stemplet hos A. Michelsen. Vægt 352 g. H. 13,5 cm.
Litteratur: Sabrina Vinther og Malene Dybbøl: “Hofjuveler A. Michelsen - Fra Stilkopi til Arkitektsølv”, ill. s. 47.
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker.
Ældre malerier, møbler og varia, 11. november 2019
Vurdering
Hammerslag
15 bud