2116/901
Peter Hvidt & Orla Mølgaard-Nielsen
Skrivebord af med ben af sortlakeret stål. Sko, top og skuffefronter af teak. Front med to udtræksplader, fem skuffer samt en arkivskuffe. Bagtil med rum. Udført hos Søborg Møbelfabrik. H. 73. L. 160. B. 80.
To nøgler medfølger.
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser, mærker, hak og kantafslag. Top ujævn falmet.
Moderne kunst og design, 20. april 2021
Vurdering
Hammerslag