2116/​901

Peter Hvidt & Orla Mølgaard-Nielsen

Skrivebord af med ben af sortlakeret stål. Sko, top og skuffefronter af teak. Front med to udtræksplader, fem skuffer samt en arkivskuffe. Bagtil med rum. Udført hos Søborg Møbelfabrik. H. 73. L. 160. B. 80.

To nøgler medfølger.

Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser, mærker, hak og kantafslag. Top ujævn falmet.

Moderne kunst og design, 20. april 2021

Vur­dering

8.000–10.000 DKK

Hammerslag

4.000 DKK

4.000 DKK