H. G. F. Holm (f. Berlin 1803, d. København 1861)
“Landstedet Sans Souci set fra Frederiksberg Allé”. Sign. Holm 1853. Pen og vandfarve på papir monteret på papir. 19,5×28,5.
Erik Housteds fortegnelse over Fattig-Holms malerier, 1994, nr. 4.034.
Litteratur: Erik Housted, “Fattig-Holm. Tre Guldalderskæbner”, 1994. Tegning afbildet s. 313 fig. 237.
Proveniens: Isenkræmmer Peter Eegholm. Bruun Rasmussen auktion 213, 1968 nr. 311.
Papiret er gulnet. Passepartout med pletter. Undersøgt i rammen.
Kunst på papir, 29. juli 2024