1401/539
Christian Hvidt (f. 1946)
To-personers sofa med stel af mahogni. Hynder i sæde, sider og ryg betrukket med lys patineret naturskind. Model SM-76. Desuden tilhørende armstol uden hynder. Udført hos Søborg møbler. L. 148. (2)
Dette emne handles i fuldmoms
Stel med almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Patineret skind med nogle pletter samt overfladekrakeleringer.
Moderne kunst og design, 30. december 2013
Vurdering
Hammerslag