Kai Nielsen (f. Svendborg 1882, d. Frederiksberg 1924)
“Bokseren Dick Nelson (1880–1954)”, 1918–19. Usigneret. Gips. H. 50.
Litteratur: Poul Uttenreiter: “Kai Nielsen”, København-Flensborg 1925, version på Statens Museum for Kunst, geng. s. 65. Litteratur: Nina Kai Nielsen: “Billedbogen om Kai Nielsen”, Frederikshavn 1985, eksemplar i kalksten (Ny Carlsberg Glyptotek), geng. s. 137. Litteratur: Christian Gether: “Billedhuggeren Kai Nielsen 1882–1924”, København 1986, eksemplar i granit (Statens Museum for Kunst), geng. som fig. 4, s. 39.
Afslag langs soklen. Ridser og afslag. Større skade/revne på skulpturens hals.
Ældre malerier, møbler og varia, 1. november 2021