1502/674
Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)
“CH 07”. Trebenet skalstol af formspændt lamineret ask. Hynde i sæde og ryg betrukket med lyst skind. Designet 1963. Udført hos Carl Hansen & Søn, Aarup.
Dette emne handles i fuldmoms
Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Enkelte ridser og mærker, primært skomærker på ben.
Moderne kunst og design, 6. januar 2015
Vurdering
Hammerslag