1502/​674

Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)

“CH 07”. Trebenet skalstol af formspændt lamineret ask. Hynde i sæde og ryg betrukket med lyst skind. Designet 1963. Udført hos Carl Hansen & Søn, Aarup.

Dette emne handles i fuldmoms

Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Enkelte ridser og mærker, primært skomærker på ben.

Moderne kunst og design, 6. januar 2015

Vur­dering

8.000 DKK

Hammerslag

6.000 DKK

6.000 DKK