2417/108
Dansk vaseformet hovedvandsæg af delvis forgyldt sølv, prydet med flusser af hhv. rødt og klart glas, indvendigt forgyldt, sekskantet fodstykke med balsamgemme, graveret med ejerinitialer og årstal anno 1828. Vægt ca. 92 g. Uidentificeret mesterstempel. 19. årh. H. 11.
Manglende topflus. Defekt hængsel med løst låg. Flusser med slid og mindre afslag, Fremstår med alders- og brugsslitage.
Ældre malerier, møbler og varia, 22. april 2024
Vurdering
Hammerslag