2417/​108

Dansk vaseformet hovedvandsæg af delvis forgyldt sølv, prydet med flusser af hhv. rødt og klart glas, indvendigt forgyldt, sekskantet fodstykke med balsamgemme, graveret med ejerinitialer og årstal anno 1828. Vægt ca. 92 g. Uidentificeret mesterstempel. 19. årh. H. 11.

Manglende topflus. Defekt hængsel med løst låg. Flusser med slid og mindre afslag, Fremstår med alders- og brugsslitage.

Ældre malerier, møbler og varia, 22. april 2024

Vur­dering

4.000 DKK

Hammerslag

3.200 DKK

(Autobud) 3.200 DKK
3.200 DKK
(Autobud) 2.700 DKK
2.600 DKK
(Autobud) 2.300 DKK
2.200 DKK
2.100 DKK
2.000 DKK