873/​589

Armand Guillaumin (f. Paris 1841, d. Orly, Val-de-Marne ved Paris 1927)

“Eglise Saint-Julien des Chazes, Allier”, ca. 1895. Sign. Guillaumin. Olie på lærred. 59×73

Vil blive optaget i andet bind af Catalogue Raisonné Armand Guillaumin under forberedelse af le Comité Guillaumin. Certifikat udstedt af le Comité Guillaumin, Paris, 25. marts 2017, medfølger.

Proveniens: Arne Bruun Rasmussen Kunstauktioner, auktion 92, 1954, kat. nr. 73, gengivet frontispice.

Certifikat udstedt af le Comité Guillaumin, Paris, 25. marts 2017, medfølger.

Malerier & skulpturer, 26. september 2017

Vur­dering

100.000 DKK

Hammerslag

105.000 DKK