Frederik Grandjean (f. København 1804, d. Odense 1855)
Et par portrætter af et ægtepar. Betegnede på bagsiderne Grandjean 1833 (antagelig opmalet efter signaturer på oprindeligt lærred). Olie på lærred. Hver 38×30. (2).
Minimale krakeleringer. Lærredet er dubleret.
Ældre malerier og antikviteter, 7. maj 2012