Constantin Hansen (f. Rom 1804, d. Frederiksberg 1880)
Portræt af kunstnerens datter Elise. Usigneret. Olie på lærred. 23×22.
Elise Konstantin-Hansen (f. Constantin-Hansen, 1858–1946) blev selv maler.
Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 718, 2003 nr. 1776, afbildet s. 146.
Retoucheringer. Krakeleringer af varierende størrelse og minimale afskalninger.
Ældre malerier, møbler og varia, 24. januar 2022
15 bud