1349/8658
Russisk “sunrise” cigaretetui af sølv, indvendig forgyldt, lås af guld med cabonchonsleben safir. Antagelig Alexander Alexeiev Muchin. Moskva 1908–1917, lødighed 84. Vægt ca. 158 gr. H. 10. D. 7,5.
Minimal aldersslitage. Indgravering indvendig på kant.
Russisk tema-auktion, 2. december 2013
Vurdering
Hammerslag
16 bud