2003/902
Gunnar Nylund (f. Paris 1904, d. 1997)
Oval skål af af stentøj, modelleret i buende form, dekoreret med gullig harepelsglasur. Sign. GN. Udført og mærket hos Rörstrand, Sverige. H. 8. L. 15,5.
Let patina, herunder nogle minimale overfladeridser.
Moderne kunst og design, 14. januar 2020
Vurdering
Hammerslag
22 bud