2003/​902 Gunnar Nylund: Oval skål af af stentøj, dekoreret med gullig harepelsglasur. Rörstrand. H. 8. L. 15,5.

Be­skriv­el­se

Oval skål af af stentøj, modelleret i buende form, dekoreret med gullig harepelsglasur. Sign. GN. Udført og mærket hos Rörstrand, Sverige. H. 8. L. 15,5.

Let patina, herunder nogle minimale overfladeridser.

Moderne kunst og design, 14. januar 2020

Kunstner

Gunnar Nylund (f. Paris 1904, d. 1997)

Vur­dering

1.500 kr.

Hammerslag

1.750 kr.

22 bud

1.750 kr.
(Autobud) 1.700 kr.
1.700 kr.
1.650 kr.
(Autobud) 1.600 kr.
1.550 kr.
1.500 kr.
1.450 kr.
(Autobud) 1.400 kr.
1.350 kr.
(Autobud) 1.300 kr.
1.250 kr.
1.200 kr.
1.150 kr.
1.100 kr.
1.050 kr.
1.000 kr.
950 kr.
900 kr.
850 kr.
800 kr.
750 kr.