2016/684
Erik Rahr (f. Odense 1900, d. Ibiza 1962)
Smal vase af stentøj, modelleret med lille munding. Dekoreret med gråhvid glasur. Sign. ER, udført og stemplet hos Saxbo, Danmark. Udført 1937–1949. H. 17.
Glasurens overflade med nogle ridser samt krakeleringer.
Moderne kunst og design, 14. april 2020
Vurdering
Hammerslag
30 bud