1334/​1161

Tre allianceringe af 14 kt. hvidguld prydet med henholdsvis facetslebne safirer, rubiner og smaragder. Str. 50,5, 53,5 og 52. Vægt ialt 7 gr. Ca. 1980.

Kan fremstå med alders- og brugsslitage. En rubin mangler.

Smykker, 21. august 2013

Vur­dering

5.000–6.000 DKK

Hammerslag

2.000 DKK

2.000 DKK