1334/1161
Tre allianceringe af 14 kt. hvidguld prydet med henholdsvis facetslebne safirer, rubiner og smaragder. Str. 50,5, 53,5 og 52. Vægt ialt 7 gr. Ca. 1980.
Kan fremstå med alders- og brugsslitage. En rubin mangler.
Smykker, 21. august 2013
Vurdering
Hammerslag