1946/688
Kähler (d. 1900, Keramikværksted, Næstved)
Stor rund vase af lertøj dekoreret med cremefarvet glasur. Munding samt mønstre i mørkebrunt med elementer af grønt. Sign. HAK. Udført hos Kähler. H. 31. Diam. 29.
Almindelig brugspatina, herunder overfladeridser og mærker.
Moderne kunst og design, 12. november 2019
Vurdering
Hammerslag
33 bud