905/​4

Frederik Theodor Kloss (f. Braunschweig 1802, d. København 1876)

Marine med russiske orlogsskibe for anker i Øresund ud for Hveen/Ven. I det fjerne skimtes Kronborg. På den forreste fregat hænger besætningens tøj til tørre. Sign. F. T. Kloss 1830. Olie på lærred. 87×126.

Theodor Kloss var en tysk maler, som interesserede sig for marinemaleriet og derfor af maleren I. C. Dahl blev opfordret til at opsøge C. W. Eckersberg i København, hvor han slog sig ned i 1828 og blev en del af den store gruppe af marinemalere, der fulgt Eckersberg. Eckersberg nævner ham første gang i sin dagbog 7. december 1828: “Besøgt Kloss som vil male søstykker, lånt ham en tegning af briggen Möen”. Kloss blev privatelev hos Eckersberg i begyndelsen af 1830'erne og blev også en nær ven af ham. I sin dagbog beskriver Eckersberg, hvorledes de to sammen tager på udflugt for at betragte skibene på havet. Eksempelvis skriver Eckersberg i sin dagbog 1. september 1830: “I går eftermiddag kl 5 var ankommet på reden to russiske linieskibe og en fregat. Lejet en båd for 9 Mk på Toldboden og sejlet ud med hr Kloss for at tage disse skibe i øjesyn...”.

Den russiske flådes aktiviteter slut i 1820erne i farvandene omkring Danmark skyldtes tidens spændte forhold mellem Rusland og Tyrkiet, derfor var havet omkring Danmark interesseområde for stormagten Rusland og der lå ofte skibe fra den russiske flåde til ankers på Københavns og Helsingørs red, og både Eckersberg og Kloss har malet flere mariner med skibe fra den russiske flåde. Et af Eckersbergs mest berømte er “Det russiske linjeskib Asow og en fregat til ankers på Helsingør red” fra 1828 på Statens Museum for Kunst (inv. nr. KMS608).

Indflydelsen fra Eckersberg ses tydeligt i dette værk, hvor Kloss har fremstillet de russiske skibe med stor præcision og sans for detaljen - ligesom sin læremester.

Malerier og tegninger, 30. november 2021

Vur­dering

75.000–100.000 DKK

Hammerslag

75.000 DKK