Karl Larsen (f. København 1897, d. Holte 1977)
Stor figur af stentøj modelleret i form af liggende yak. Sign. monogram K.L., 20798. Formgivet februar 1947. Nummereret 6/15. Unik. Kgl. P. H. 23,5. L. ca. 50. B. ca. 30.
Proveniens: Direktør for Bing & Grøndahl, senere forsyningsminister, Axel Christensen (1895–1971).
Litteratur: Leif Lautrup-Larsen: “Stentøj - Den Kongelige Porcelainsfabrik”, Nyt Nordisk Forlag, nævnt på modeloversigt s. 443.
Almindelig brugs- og alderspatina, ellers intet at bemærke.
Moderne kunst og design, 16. april 2024
10 bud