2040/786
Kaare Klint (f. Frederiksberg 1888, d. København 1954)
Spisebord af eg med hollandsk udtræk. Udført hos Rud. Rasmussens snedkerier. H. 76,5. L. 137/256. B. 91.
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser og mærker. Løse samlinger ved ben.
Moderne kunst og design, 29. september 2020
Vurdering
Hammerslag