2439/1514
Et par danske empire stager af sølv, konisk stamme på rundt, hvælvet fodstykke prydet med punslet ornamentik, mester Jon Jonsen, København 1804. Vægt 926 g. H. 29,5 cm. (2)
Proveniens: ”Danske Banks gamle hovedsæde” Antikviteter, kunst og design hidrørende Erichsens Palæ og andre historiske bygninger i Holmens Kanal.
Dette emne handles i fuldmoms
Stand
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Nålepunslede ejerinitialer på fodstykke.
Auktion
Danske Banks gamle hovedsæde – online salg del I, 23. september 2024
Kategori
Vurdering
Solgt
Hammerslag
25 bud
Tidspunkt | Byder | Bud |
---|---|---|
(Autobud) | ||
(Autobud) | ||
(Autobud) | ||
(Autobud) | ||
(Autobud) | ||
(Autobud) | ||
(Autobud) | ||