1638/1029
Dansk møbeldesign
Et par drejestole af eg, justerbart beslag af jern med vippefunktion, sæder betrukket med sort uld. 1930–40'erne. (2)
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Sæde med nyere betræk.
Moderne kunst og design, 20. september 2016
Vurdering
Hammerslag