1638/​1029

Dansk møbeldesign

Et par drejestole af eg, justerbart beslag af jern med vippefunktion, sæder betrukket med sort uld. 1930–40'erne. (2)

Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Sæde med nyere betræk.

Moderne kunst og design, 20. september 2016

Vur­dering

4.000 DKK

Hammerslag