Uden titel, 2024. Sign. på bagsiden. Mixed media på lærred. 50×70. Uindrammet.
Den danske kunstner Sabe bor og arbejder i København, Danmark. Sabe er et pseudonym for en af de førende graffitimalere i Danmark. Sabe har været aktiv som graffitikunstner i mange år og har formået at fortsætte med at positionere sig som en af landets mest talentfulde graffitikunstnere. Sabe er anerkendt for sin originale tilgang til graffiti, samt sin evne til konstant at innovere og udfordre sig selv ved at fortsætte med at skabe værker i verdensklasse. Han er især kendt for sin brug af bogstaver, 3D-elementer, farvekombinationer, lige bogstaver og vild stil.
Original stand.
Værket er del af en velgørenhedsauktion til fordel for Børns Vilkår. Auktionen er kurateret af “Curated by Jens-Peter Brask”. Kunstnerne har generøst doneret deres værker. Bruun Rasmussen Kunstauktioner opkræver ikke salær således at det samlede provenu går ubeskåret til Børns Vilkårs vigtige arbejde.
Børns Vilkår X Curated by Jens-Peter Brask X Bruun Rasmussen, 30. april 2024
18 bud