876/​1256

Le Corbusier (f. Chaux-de-Fonds 1887, d. Roquebrune-Cap-Martin 1965)

Komposition, 1954–1958. Sign. L-C Chandigarh dec. 54–10. mai 58 samt på bagsiden Le Corbusier. Emaille på metal. 55×65

Proveniens: Arkitekt Jørn Utzon, erhvervet af denne direkte fra kunstneren; sidenhen nedarvet i familien.

Malerier & skulpturer, 5. december 2017

Vur­dering

600.000–700.000 DKK

Hammerslag

1.900.000 DKK