1921/​1711

Stor samling vifter med lameller af træ og plastik, dekorerede med trykte og bemalede motiver på papir og stof, flere prydet med blonder, én med påsatte fjer. Nogle vifter af gennembrudt træ og plastik. Ca. 105 vifter. Primært Kina og Spanien. 20. årh. L. 7,5–32. (105)

Enkelte i original æsker. Brugsslitage og mindre defekter i form af mindre rifter og huller. Enkelte med påtryk reklametekst/geografisk betegnelse.

Varia, 23. maj 2019

Vur­dering

2.000–3.000 DKK

Hammerslag

1.150 DKK

1.150 DKK
1.100 DKK