2006/53
Isfahan tæppe, Persien. Klassisk nichedesign. Ca. 720.000 kn. pr. m2. Knyttet på silkekæde, konturer med silkeluv. 20. årh.s anden halvdel. 170×110.
Ene ende med let slidte frynser. Minimal rød plet på frynser i ene ende. Let falmet.
Ældre malerier, møbler og varia, 3. februar 2020
Vurdering
Hammerslag
14 bud