842/​53

Theodor Philipsen (f. København 1840, d. sst. 1920)

Erhvervet af Den Hirschsprungske Samling i september 2013.

“Bjergvej ved Sora. Hyrde, får, æsel og ged ved vejen”. 1883. Usigneret. Olie på lærred. 56×77.

Vibeke Skovs fortegnelse over Theodor Philipsens malerier nr. 231.

Udstillet: Kunstforeningen, “Th. Philipsen udstilling”, 1911 nr. 120.

Malerens bror kaptajn S. A. Philipsen (1911), dennes auktion Winkel & Magnussen 39, 1926 nr. 46. Johan Hansens samling, dennes auktion Winkel og Magnussen 169 (del XII), 1935 nr. 12, afb. s. 5. P. Joh. Neergaards auktion 1954 nr. 31. Ib Wiboe 1991. Boet efter Johan og Randi Dæhnfeldt.

Ældre malerier og tegninger, 17. september 2013

Vur­dering

40.000–50.000 DKK

Hammerslag

30.000 DKK