Christian Hornemann (f. København 1765, d. sst. 1844)
Portræt af Jørgen Herman Konrad (1794–1876) i sort jakke og hvid skjorte med halsbind. Sign. på bagsiden. Pastel på papir. Lysmål 34×27. Empireramme.
Proveniens: Efterkommere efter maleren, generalpostdirektør, etatsråd H. P. Sturz (1736–1779).
Minimale misfarvninger. Undersøgt i ramme.
Ældre malerier, møbler og varia, 11. maj 2020