2446/14
Dansk skab af delvist gråmalet træ, overdel med to fyldningslåger hvorbag hvilke hylder, midte med klap, underdel med to fyldningslåger hvorbag hvilke hylder, udskåret med tandsnit og kvartsøjler. 18. årh.s. slutning. H. 195. B. 134. D. 48.
Brugsslitage. Ridser og mærker. Senere bemaling. Senere påsat lås ved nedre låge.
Vurdering