2514/​7116

Rita Kernn-Larsen (f. Hillerød 1904, d. København 1998)

Uden titel, 1960'erne. Usign. Olie på lærred. 100×180. Uindrammet.

Rita Kernn-Larsen debuterer i 1934 i København, hvor pressen kalder hende ”en kvindelig dansk Picasso”. Inden da modtager hun undervisning på blandt andet Statens Tegneskole i Oslo, Kunstakademiet i København og på Academie Moderne hos Fernand Léger. I 1930erne knytter Kernn-Larsen sig til kredsen omkring Linien, men kommer primært til at udstille, leve og arbejde det meste livet i Frankrig og England. I Paris oplever hun tidligt anerkendelse og udstiller på nogle af tidens mest ombruste surrealisme-udstillinger side om side med kunstnere som Salvador Dali, Max Ernst og Meret Oppenheim.

Fra midten af 1960'erne udstiller hun mere regelmæssigt i hjemlandet. Internationalt bliver hun med rette trukket frem af glemslen i publikationer som J. Vovelles La femme surréaliste, 1977, og Whitney Chadwick's Women Artists and the Surrealist Movement, 1985. I 1986 deltager hun på Venedig biennalen og vises i 1995 på en omfattende retrospektiv udstilling på Randers Kunstmuseum.

Det er dog først de seneste år, at Kernn-Larsen for alvor er kommet tilbage på den kunsthistoriske dagsorden. I 2017 viser Peggy Guggenheim Collection i Venedig en repræsentation af hendes værker. Året efter udstilledes hun på dansk jord i “Kvindernes surrealisme” på Kunstforeningen Gl. Strand og ”SOLO” kurateret af Kunsten i Ålborg i samarbejde med Gl. Holtegaard. Endelig optræder hun på Louisiana i sommeren 2020 i stærkt selskab med blandt andet Frida Kahlo og Meret Oppenheim under titlen "Fantastiske Kvinder”

Dette emne er belagt med kunstnerafgift.
Stand

Lærredet har vredet sig en smule på blændrammen.

Bemærkninger

Bemærk: Emnet er omfattet af Hvidvaskloven. Ved hammerslag på 50.000 kr. eller mere inklusivt salær skal køber aflevere kopi af gyldigt billede-id og adresselegitimation for at få udleveret emnet.

Eftersyn
I Lyngby
Auktion
Kategori
Sælges
Vur­dering

50.000–60.000 DKK

Næste bud

Dit maksbud

Hvordan fungerer maksimumbud?