Jens Birkholm (f. Faaborg 1869, d. sst. 1915)
“Ved Sengetid i Herberget”. Sign. J. B. 01. 88×188.
Udstillet: Malmø, “Baltiska utställningen”, 1914 nr. 2156.På blændrammen etiket fra Kunstsalon Emil Richter, Dresden.Nærværende maleri danner forlæg for en radering, der er afb. i: Knud Voss, “Fynboerne”, u.å., s. 170.Omtalt: Preben Wilmann,“Vor Tids Kunst” 33, 1944 s. 10 ff.: “I 1893 maler han det ret lille Aftenlysbillede ”Undersøgelse i Herberget“, der viser en Gruppe hel- og halvnøgne Mænd i det Øjeblik, de underkaster sig det obligatoriske Eftersyn af deres Skjorter inden de indlades til et Leje i Natherberget. Billedet er nu temmelig ødelagt af Krakelering og noget stivere i Kompositionen og det maleriske Forløb end en varieret og bedre bevaret Gentagelse fra 1901 (nærværende maleri). Men i dem begge meddeles en dyb Humanisme gennem den indgaaende Redegørelse for Mændenes let sammensunkne Holdning og usentimentale Affinden sig med Situationen. Fladens monotont lodrette Opdeling brydes levende af den skjulte Lampes uregelmæssige Fordeling af Lys og Skygge over Ansigter og Kroppe, og i denne Korrespondance mellem kompositionel Ro og malerisk Bevægelighed ydes et afgørende Bidrag til Skildringens menneskelige milde Virkning”.
Udsøgte malerier, 6. juni 2005