1831/726
Børge Mogensen (f. Aalborg 1914, d. Gentofte 1972)
Et sæt på 10 stole af eg med medestel, sæde og ryg med spanskrørsflet. Model BM 61. Udført hos P. Lauritsen & Sønner. (10)
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Alle stole med flet defekter.
Moderne kunst og design, 31. juli 2018
Vurdering
Hammerslag
22 bud