12137/89
Christian Dell (f. Offenbach am Main 1893, d. Wiesbaden 1974)
Bordlampe af bemalet metal med justerbar skærm og stamme. ormgivet 1930'erne. Model 6556. Udført og mærket hos Kaiser Idell. H. ca. 45.
Brugsslitage. Ridser og mærker. Senere bemaling samt defekt afbryder. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Kunst, antikviteter & design, 16. september 2021
Vurdering
Hammerslag
12 bud