Bertha Wegmann (f. Soglio, Schweiz 1847, d. København 1926)
Portræt af ingeniør H. A. Hammerich. Usigneret. Betegnet på etiket på blændrammen Bertha Wegmann. Olie på lærred monteret på lærred. 122×92.
Behov for let overfladerensning. Enkelt retouchering.
Ældre malerier og møbler, 26. maj 2014