2142/​783

Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)

“GE-290A”. Højrygget lænestol samt tilhørende fodskammel med stel af massiv eg. Løse hynder i sæde og ryg betrukket med brun uld. Udført og mærket hos Getama. (2)

Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser og mærker. Uld bleget.

Moderne kunst og design, 19. oktober 2021

Vur­dering

10.000–12.000 DKK

Hammerslag

8.500 DKK

8.500 DKK
8.000 DKK
7.500 DKK
7.000 DKK