2142/783
Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)
“GE-290A”. Højrygget lænestol samt tilhørende fodskammel med stel af massiv eg. Løse hynder i sæde og ryg betrukket med brun uld. Udført og mærket hos Getama. (2)
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser og mærker. Uld bleget.
Moderne kunst og design, 19. oktober 2021
Vurdering
Hammerslag