Henry Heerup (f. København 1907, d. sst. 1993)
Tre små malerier fra begyndelsen af 1930erne. Alle sign. Heerup. Olie på lærred og plade. 16×11, 21×25 og 21×28. (3)
Proveniens: Kunstneren Carlo Johansen, som var akademikammerat med Heerup. Siden i dennes families eje og ikke tidligere udbudt til salg.
Talrige krakeleringer. Behov for rensning. Buler og små trykmærker.
Moderne kunst og design, 4. marts 2014