Eduard Wiiralt (f. Tsarskosel'skiy Uyezd, Sankt Petersborg 1898, d. Paris 1954)
“Claude”. Sign. E. Wiiralt, Puulõige 1936 samt i trykket monogram 1936. Træsnit. Lysmål 17,5×12,5.
Proveniens: Privatsamling, Danmark. Nedarvet i en familie med familierelationer til Estland.
Undersøgt i ramme. Papiret er let gulnet.
Moderne kunst og design, 26. januar 2021
29 bud