2249/786
Poul Henningsen (f. Ordrup 1894, d. Hillerød 1967)
“PH -3,5/2”. Bordlampe af patineret messing med trådbensstel, fod af ducolakeret metal. Afbryderhus, fatningshus, toplåg og fingerskrue af bakelit. Overskærm af gullakeret zink, mellem- og underskærm af gul opalglas. Udført hos Louis Poulsen, 1930'erne. H. 43.
Brugs- og alderspatina. Ridser og mærker. Afbryder mangler. Mellemskærm med gennemgående revne. Vi garanterer ikke for funktionaliteten.
Moderne kunst og design (udskudt), 8. december 2022
Vurdering
Hammerslag