769/​185

Johannes S. Kjarval (f. Efri-Ey 1885, d. Reuykjavik 1972)

“Hvitasunnudagr”, ca. 1917–19. Sign. J.S. Kjarval. Olie og guldgrund på lærred. 100×113.

Litteratur: Einar Matthíasson, Kristín G. Gudnadóttir et al: “Kjarval”, Nesútgáfan Publishing, Reykjavík, 2005, s. 112–13, 599, 602.Udstillet: “Kjarval Udstilling”, Den Frie Udstilling, København, januar 1919, kat. nr. 4. Udstillet: “Islenska Syningin á Charlottenborg”, København, december 1927, kat. nr. 153 under titlen “Pinsemorgen. Udkast til Vægtæppe” (mærkat på bagsiden). Proveniens: Grosserer Nienstedts samling. Foræring hertil direkte fra kunstneren. Påskrift på blændrammen: “Hjertelige lykønskninger til Hr. og Fru Nienstedt paa Sølvbryllupsdagen i Mai 1919. Joh. Kjarval (utydelig signatur)”. I den nye omfattende bog om Kjarvals kunst (Nesútgáfan Publishing, Reykjavík, 2005) beskrives et ukendt kubistisk maleri - “Whitsun Morning” - som udstilledes på Den Frie Udstilling i 1919 og på Charlottenborg i 1927. Bogens gengivelser af forarbejderne til værket og udstillingsetiketten på maleriets bagside bekræfter, at dette er det “forsvundne” værk. I et brev, skrevet i januar 1917, til vennen Einar Jónsson fortæller Kjarval, at han har malet tre billeder med guld og overvejer at forstørre ét til en meter - en oplysning som også passer på nærværende maleri. Kjarval var i disse år stærkt optaget af kubismen, som han så udfoldet hos de danske kolleger Jais Nielsen, Olaf Rude og William Scharff. Maleriet har været i den samme families eje siden 1919 og har ikke tidligere været udbudt til salg. Kjarval boede hos familien, mens han gik på Det Kongelige Danske Kunstakademi.

Udvalgt kunst, 27. februar 2007

Vur­dering

100.000–150.000 DKK

Hammerslag

1.300.000 DKK