1950/342
Hans Gyde Petersen (f. Vester Aast, Lindballe 1863, d. Gentofte 1943)
Bakket efterårslandskab. Sign. Gyde Petersen 1901. Olie på lærred. 37×55.
Talrige krakeleringer. Behov for rensning.
Ældre malerier, møbler og varia, 9. december 2019
Vurdering
Hammerslag