903/84
Harald Slott-Møller (f. København 1864, d. sst. 1937)
“Længsel”. En kvinde sidder ved vinduet og ser længselsfuldt ud i skumringen. Sign. Harald Slott-Møller 1912. Olie på lærred. 53×62.
Udstillet: Charlottenborg 1913 nr. 468.
Malerier og tegninger, 21. september 2021
Vurdering
Hammerslag