Gertrud Vasegaard (f. Rønne 1913, d. 2007)
Cirkulært fad af stentøj dekoreret med gråblå motiver på lysegrå bund. Sign. monogram. Unik. H. 3,5. Diam. 25,2–25,5.
Brugs- og alderspatina, herunder ridser og mærker. Bund med større revne samt reparation med to afslag. Talrige sprængte glasurbobler.
Moderne kunst og design, 19. marts 2024