1811/2034
Herrearmbåndsur af 18 kt. guld. Model Daymatic, ref. 71077. Mekanisk værk med automatisk optræk og dato, kaliber AS/1873. Champangefarvet skive med sort indeks og forgyldte visere. Lænke med justerbar lås af 18 kt. guld. Omkreds 14–15 cm. Urkasse: 31×31 mm. 1970'erne.
Urets vægt ca. 85 g.
Uret virker, men der garanteres ikke for funktionaliteten. Slitage på lænke. Fremstår med alders- og brugsslitage.
Armbåndsure, 14. marts 2018
Vurdering
Hammerslag