2039/748
Rigmor Nielsen (d. 20. årh.s slutning)
Standerlampe med stel af messing monteret på konisk base af keramik, dekoreret i lyse, brune, blå og sorte nuancer. Sign. monogram RN. Udført hos Søholm. 1960'erne. H. inkl. skærm 157.
Fodrand med limet flig. Desuden almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Moderne kunst og design, 22. september 2020
Vurdering
Hammerslag